Techniky olejomalby

Nanášet olejové barvy můžeme několika způsoby. Mezi hlavní varianty zpravidla patří štětcem nebo špachtlí. Já v současnosti užívám nejvíce štětce. Na samém začátku, kdy jsem tvořila první velké formáty jsem často používala obyčejnou houbičku. Pomáhalo mi to být takzvaně „flexibilní“ a učit se. Stane se, že v návaznosti na motiv, po ní sáhnu i teď. V první polovině roku 2023 jsem si vyzkoušela „pastózní“ nanášení barev špachtlí. Když jsem začínala se svou tvorbou, měla jsem paradoxně pocit, že se špachtlemi nikdy nebudu pracovat.  „Nikdy neříkej nikdy!“. Zkušenost dobrá, ale kombinace štětce a špachtle bude vlastně pro mě nakonec nejlepší. Ono vždy bude záležet také na motivu, který mě napadne, to především.

A jak pracuji s barvami? Barvy téměř neředím, většinou je nanesu nejdříve na paletu, pak zpravidla propojím 2 a někdy i více odstínů dohromady, pokud zrovna netvořím černobílou kombinaci obrazu, kterou mám mimochodem moc ráda.

Radmila painting - obraz olejomalba

Když přeci jen potřebuji maličko barvy naředit, použiji terpentýn několika kapkami přímo na barvy nanesené na paletě. Velkou zkušeností byla metoda „alla prima“ tzn. vytvoření motivu najednou v jedné vrstvě od začátku do konce, kdy jsem měla motiv dopředu promyšlený. Touto metodou vznikl můj obraz „Mořská vlna“ jehož vznik jsem natáčela na video a které je možné shlédnout na mých webových stránkách.

Předchozí příspěvekDalší příspěvek

Podobné příspěvky